skočiť na obsah skočiť na menu


Vyskúšajte si moderný prehliadač

Výzva pre tích čo stále používajú Internet Explorer v presvedčení, že ide o jediné okno do Internetu.

Prečo nepoužívať Internet Explorer?

Zopár faktov o najrozšírenejšom prehliadači na planéte.

  • Internet Explorer je asi najnebezpečnejším programom, ktorý Microsoft sám vytvoril. Obsahuje toľko chýb, že aby Váš počítač či dáta v ňom neovládol nejaký hacker — aj keď pripúštam, že percento je to naozaj malé — musíte si skoro každý mesiac stiahnuť a nainštalovať najnovšie korekcie.
  • Internet Explorer je zastaralý. Korekcie sa totiž týkajú iba bezpečnostných chýb a tak Vám nové možnosti a vlastnosti len tažko pridajú.
  • Microsoft nedávno úplne zastavil vývoj tohto prehliadača.

Touto cestou na Vás teda apelujem aby ste aspoň vyskúšali niektorý z nasledujúcich prehliadačov. Dobre odskúšajte jeho možnosti a pokiaľ sa Vám nebude páčiť tak sa smelo vráťte späť k Internet Exploreru. Ale za vyskúšanie to naozaj stojí.

Mozilla

V balíku si môžete stiahnuť taktiež kvalitného emailového klienta s vynikajúcim SPAM filtrom, IRC chat, …

Mozilla umožnuje tabbed browsing čo je akási náhrada za viacoknové prehliadanie stránok ako je to pri Internet Explorerovi zvykom.

Zaujímavosťou je možnosť vyhľadávania pomocou kolonky na adresu v predvolenom internetovom vyhľadávači. Taktiež dobrým pomocníkom je postranná lišta, v ktorej môžete taktiež vyhľadávať či zobrazovať stránky na to určené. Väčšinou ide o nejaký prehľad najnovších správ.

Mozilla
Vynikajúci prehliadač, emailový klient, IRC chat a mnoho iného.

Opera

Veľmi rýchly prehliadač s možnosťou zapamať si naposledy otvorené stránky. Toto ocenia hlavne užívatelia s nepermanentným pripojením kde si jednoducho otvoria zopár stránok a po stiahnutí môžu Operu zavrieť a stránky si pozrieť niekedy keď nebudú pripojený.

Zaujímavosťou sú mouse gestures. Ide o ovládanie celého prehliadača iba myškou. Presúvanie cez stránky je riešené špeciálnymi pohybmi myškou. Samozrejmosťou je opäť užitočný sidebar.

Opera
Najrýchlejší prehliadač, mouse gestures, offline prehliadanie stránok.

Firebird

Firebird je mladší brat Mozilly. Vzhľadom veľmi pripomína Internet Explorer ale má v podstate tie isté možnosti ako Mozilla. Výhodou oproti Mozille je jeho malá veľkosť a rýchlosť.

Firebird
Malá veľkosť, dobrá rýchlosť a výborná kvalita.

(1. január 2004)