Sladká nevedomosť

Znechutenie nad internetovými stránkami.

pondelok 24. marec 2003

web bol krásny

Ako mi bolo dobre
Áno, kedysi mi bolo dobre. Otvoril som webstránku vo svojom Exploreri päť celá niečo, od úžasu mi padla sánka nad točiacim sa textom EMAJL, vzrušil ma pohľad na skrútený nadpis webstránky. Keď som našiel stránku vo Flashi s introm, ktoré malo prinajmenšom 100 kilobajtov tak som si ho vždy s radosťou pozrel. Všetko sa tam po kliknutí na tlačítko trikrát zbalilo, rozbalilo a superefektom odletelo mimo obrazovky. Bol som štastný.

Problém?
Urobil som si stránku. Vo Flashi. Bola super. Hej, úplne super. Všetko tam lietalo, behalo a aj ostatným sa páčila.

Ako som sa však naučil urobiť vo Flashi začal som odhalovať chyby na iných stránkach a prestali sa mi páčiť, pretože boli zle urobené.

Druhá chyba
Asi pred pol druha rokom som si spravil novú webstránku. HTML webstránku s kusom PHP. Najprv to bol taký zlepenec no stále som to zlepšoval. Ako som to zlepšoval tak som sa samozrejme učil. Znova som začal do problematiky vidieť a prestali sa mi páčiť stránky, ktoré boli spravené chybne.

Súčastnosť
Dnes som dospel do takmer chorobného štádia. Na stránky sa pozerám úplne inak ako kedysi. Načítam stránku v najnovšej Mozille 1.3, po natiahnutí okamžite sa moja myseľ prepína do debug módu pričom upozorňuje na nekvalitné obrázky v 30-percentnej kvalite JPEGu, vyhadzuje chyby v navigácii stránky, nadáva na bannery a nečitatelné nadpisy.

Vrcholom všetkého je už takmer inštinktívny click na View Page Source. Ponorím sa do kódu, myseľ v móde validátor. Žiadny DOCTYPE, zle zadefinovaný charset, zastaralé nequotované atribúty, tabuľkový layout, nezmyselné CSS stylesheety, obrázky bez alternatívneho textu, nekompatibilný javascript, neprístupnosť stránky a bezpečnostné diery. Nerozumiete tomu? Buďte radi, pozerajte stránky v Exploreri a žasnite nad točiacim sa textom EMAJL.

Závidím Vám, aj ja by som chcel ešte raz žasnúť nad točiacim sa textom EMAJL a stokilovým flash introm.

dnešný pohľad na web